28 grudnia 2016

Udostępnij artykuł

Struktury inwestowania na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Perspektywy nadchodzących trendów.

Nowoczesne obiekty handlowe z powodzeniem otwierają się w coraz mniejszych miastach, a segment prywatnych akademików zyskuje na popularności. Choć globalne zawirowania oraz zmienna sytuacja geopolityczna na świecie czynią rynek nieruchomości nieprzewidywalnym, znacznie rozszerza się definicja produktów inwestycyjnych w Polsce.

Rynek nieruchomości komercyjnych dostarcza coraz szerszy zakres możliwości inwestowania. Poprawa nastrojów w tym obszarze to przede wszystkim wynik transferu kapitałów z lokat bankowych i kont oszczędnościowych na skutek niskich stóp procentowych. Czynsze najmu pozwalają oszacować dochody właścicieli budynków, a co za tym idzie – sytuację tego segmentu rynku. Z tego powodu w transakcjach, nie bez znaczenia, pożądane jest wysokie bezpieczeństwo, przewidywalność
i strukturyzacja projektów.

„Tylko starannie wypracowane z zespołami ekspertów projekty inwestycyjne mają rację bytu, a sama selekcja bywa bardziej wytrawna, niż niejedno francuskie wino” – tak inwestycje firmy komentuje Robert Jaś, wiceprezes Metropolitan Investment. Na atrakcyjność nieruchomości komercyjnych wpływa zarówno jakość najemców, jak i jej lokalizacja. Wyraża się ona nie tylko w otoczeniu, ale także w dobrym skomunikowaniu. Istotną rolę odgrywa także uzależnienie od silnego gracza. „Niejednokrotnie, najlepszymi inwestycjami okazały się te, położone z dala od dużego miasta, w miejscu, gdzie zamyka się przestrzeń handlowa i nie ma ryzyka konkurencji.” – dodaje Robert Jaś. Przykładem tego typu inwestycji jest Retail Park w Wiśle realizowany przez Metropolitan Investment. Struktura opiera się na długoterminowych umowach najmu, a symulacja stopy zwrotu zakłada zysk
z inwestycji na poziomie kilkunastu procent. Park handlowy zlokalizowany jest w odległości 40km. od najbliższej galerii i dostosowany do potrzeb zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów urokliwej części Beskidu Śląskiego.

Na drugim biegunie realizowane są projekty w segmencie studenckich akademików, czyli mikroapartamentów o powierzchniach od 12m² do 36m². W obliczu ciągłej urbanizacji miast, migracji ze wsi do miast oraz rozwijającej się turystyki gospodarowanie przestrzenią akademicką stanowi pewien trend, który będzie katalizował w 2017r. W odpowiedzi na rosnący popyt tego typu nieruchomości, Metropolitan Investment umożliwia dostęp dla inwestora indywidualnego do nowoczesnych powierzchni  mieszkaniowych, wykończonych pod klucz. Założenia sprzedaży mikroapartamentów przewidują zwroty z inwestycji w postaci najmu przez studentów, migrujących pracowników oraz turystów w okresie letnim.

Zaufanie inwestorów indywidualnych w nieruchomości komercyjne pozwala realizować projekty z sukcesem, a każdy kolejny podbija jego wartość. Dzięki wypracowanym relacjom Metropolitan Investment realizuje inwestycje wraz z partnerami, angażując inwestorów bezpośrednio. „Nie tylko tendencja na rynku nieruchomości daje nam możliwości produktowe, ale relacyjność i szerokie myślenie o biznesie klienta” – komentuje Robert Jaś. „Organizujemy warsztaty projektowe, wyjazdy na narty dla najbardziej zaangażowanych inwestorów. Ponadto, realizujemy cykl ekskluzywnych spotkań Metropolitan Business Night w najbardziej prestiżowych lokalizacjach na mapie Polski, opartych na formule zamkniętych wieczorów biznesowych.” Spotkaniom towarzyszą krótkie panele wiedzy dotyczące trendów rynku inwestycyjnego, przedsiębiorczości, perspektyw rozwoju firm oraz prawa gospodarczego.

Korzystny trend rynkowy, w segmencie nieruchomości, otwiera nowe perspektywy dla inwestorów. W niedalekiej przyszłości powinniśmy spodziewać się nie tylko wzrostu podaży i popytu na nieruchomości komercyjne, ale też rozszerzeniu oferty o nowe produkty inwestycyjne. Metropolitan Investment tworząc klub inwestorów zamierza sukcesywnie realizować kolejne projekty akademickie i parków handlowych, wychodząc na rynki zagraniczne.

Artykuł ukazał się w magazynie PRESTIŻ Trójmiasto nr 12(2016)

Udostępnij artykuł