10 października 2017

Udostępnij artykuł

Prywatne akademiki atrakcyjnie inwestycyjnie

Niedostateczna ilość miejsc noclegowych w ofercie uczelni wyższych i zwiększające się oczekiwania studentów względem lokali pod wynajem wymuszają na rynku nieruchomości nowe rozwiązania. Z tego powodu prywatne akademiki stały się ciekawą inwestycją pozwalającą osiągać przewidywalne zyski oraz satysfakcjonująca stopę zwrotu dla sektora prywatnego. 

Rynek prywatnych akademików

Wraz ze wzrostem liczby studentów zagranicznych w Polsce sukcesywnie maleje liczba miejsc w akademikach oraz studentów w nich zakwaterowanych. Sprawia to, że od kilku lat tylko 14,5% studentów uczących się w trybie stacjonarnym może liczyć na miejsce w publicznym akademiku. Pozostała część studentów poszukuje możliwości akomodacji na własną rękę wynajmując mieszkania czy pokoje studenckie

Konkurencja

Choć rynek prywatnych akademików w Polsce jest jeszcze niszowy i mało znany inwestorom obecnie funkcjonuje już kilkadziesiąt takich obiektów. Biorąc pod uwagę popyt na lokale w prywatnych akademikach, takich obiektów jednak ciągle brakuje. Główną część rynku stanowią akademiki zarządzane przez uczelnie publiczne. Pojedynczy inwestorzy posiadają od jednego do trzech lub czterech obiektów. Jest kilka wyspecjalizowanych firm inwestycyjnych aktywnie działających na rynku domów studenckich. Prowadzone są też inwestycje w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego. Tą ostatnią drogą pierwszy poszedł Uniwersytet Jagielloński, który wyremontował akademiki w Krakowie – Prokocimiu. Inwestorem zainteresowanym domami studenckimi jest także jeden z funduszy real estate rozbudowujący swój format domów studenckich. Są to trzy duże akademiki w Poznaniu, Łodzi i Lublinie, w których mieszka ok. 1,1 tys. studentów.

Perspektywy inwestowania

Prywatne akademiki pozwalają na uzyskanie wyższej stopy zwrotu niż np. zakup mieszkania na wynajem. Ta ostatnia inwestycja może dać ok. 4 – 6 proc. rentowności brutto, podczas, gdy rentowność najlepszych inwestycji akademików komercyjnych sięga nawet kilkunastu procent. Wśród korzyści wynikających z inwestowania w nieruchomości komercyjne wymienia się przewidywalną i powtarzalną stopę zwrotu, opartą zazwyczaj na średnio- i długoterminowych umowach najmu. W dużej mierze zależy to od lokalizacji, standardu i wielkości obiektu. Istotny jest także model finansowy przedsięwzięcia, który także determinuje ostateczną wartość inwestycji.

W ostatnich latach zauważalna jest tendencja znaczącego wzrostu liczby studentów zagranicznych uczących się na polskich uczelniach wyższych. Obecnie w naszym kraju studiuje około 65 – 66 tys. osób, które rozpoczęły studia w październiku 2016 roku. Jednocześnie ogólna liczba studentów zmniejszyła się r/r o około 4% do poziomu 1,35 mln. Przy obecnym tempie zmian przewidujemy, że za 3 – 4 lata w Polsce uczyć się może nawet 100 – 120 tys. studentów zagranicznych. Rynek wciąż jest nienasycony. Brakuje tego typu powierzchni. W porównaniu do akademików państwowych, prywatne domy studenckie zapewniają przede wszystkim znacznie wyższy standard, a uczelnie są w stanie zapewnić miejsce w akademiku średnia dla co dziesiątego studenta. Często są to także już wiekowe obiekty, wymagające generalnego remontu.

Udostępnij artykuł