24 października 2017

Udostępnij artykuł

Nieruchomości komercyjne – jak inwestować?

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów indywidualnych. Wzrost w tym segmencie to wynik niskich stóp procentowych, poszukiwania bezpiecznych lokat kapitału i możliwość wygenerowania wyższych rentowności niż w przypadku inwestycji mieszkaniowych. „Jako pierwszy deweloper w Polsce tworzymy rozwiązania dostępne do niedawna dla największych funduszy i firm zagranicznych klientom indywidualnym” – komentuje Łukasz Włodarczyk, prezes Metropolitan Investment S.A.

Rynek centrów handlowych

Nasycony rynek centrów handlowych w Polsce sprawia, że szczególnie intensywnie rozwija się koncept niewielkich obiektów handlowo – usługowych z niezależnymi wejściami od parkingu. Model ten sprawdza się w warunkach niższych kosztów i krótszego czasu budowy, a także umożliwia zamknięcie przestrzeni handlowej. Kluczowymi czynnikami ekspansji tego sektora rynku są bogata oferta handlowa, lokalizacja i struktura najemców. Struktura obiektu handlowego opiera się na długoterminowych umowach najmu, które pozwalają oszacować dochody właścicieli, dzięki temu inwestor ma pewność realnych korzyści wynikających z wynajmu zakupionej nieruchomości. Już w skali roku przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa stopa zwrotu z inwestycji plasuje się na poziomie 8-12%.

Doskonała znajomość specyfiki danego miasta, potencjału zakupowego i nawyków zakupowych klientów stwarza możliwości otwierania obiektów handlowych, które są w stanie spełnić oczekiwania najemców i społeczności lokalnej. Inwestor otrzymuje od operatora pełne wsparcie w zarządzaniu nieruchomością. Tendencja codziennych nawyków zakupowych mieszkańców dużych i średnich miast decyduje o atrakcyjności obiektu. Podstawowym kryterium jest lokalizacja, która zamyka przestrzeń handlową. Metropolitan Investment koncentruje się na inwestycjach zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie dużych osiedli mieszkaniowych, wybierając optymalne lokalizacje. Wiarygodność przy doborze najemców analizuje na wielu płaszczyznach – kluczowa jest stabilność ekonomiczna i biznesowa oraz pozycja na rynku.

Projekty, realizowane przez Metropolitan Investment S.A. w segmencie nieruchomości handlowych, stanowią niejednokrotnie uzupełnienie istniejącej już oferty handlowej, gdzie przestrzeń nie została jeszcze do końca wykorzystana. Wśród inwestycji wymienia się m.in. Metropolitan Park Kwidzyn oraz Metropolitan Park Biała Podlaska i Metropolitan Wisła, których otwarcie zaplanowano już w listopadzie

Dynamika rynku prywatnych akademików

Inwestowanie w nowoczesne akademiki to kolejny, dynamicznie rozwijający się sektor rynku nieruchomości komercyjnych. Niedostateczna ilość miejsc noclegowych w ofercie uczelni wyższych i zwiększające się oczekiwania studentów względem lokali pod wynajem wymuszają na rynku nieruchomości nowe rozwiązania. Metropolitan Investment S.A. realizuje obecnie dwie inwestycje prywatnych akademików w Trójmieście – Gdański Harward oraz Olimpijskie Apartamenty.

W porównaniu do akademików państwowych, prywatne domy studenckie zapewniają przede wszystkim znacznie wyższy standard. Co więcej, oferta tworzona przez inwestorów i deweloperów ulepszona jest o liczne udogodnienia w budynku takie jak sieć Wi-Fi, zewnętrzne patio kawowe, pralnię czy miejsca parkingowe dla samochodów i rowerów. Wykończenie inwestycji „pod klucz” spełnia wszystkie funkcje pełnowymiarowego mieszkania, a lokalizacja zapewnia nieograniczony dostęp do wszystkich atrakcji i wygodny dojazd do centrów handlowych, restauracji, czy klubów.

Budujemy społeczność inwestorów

Istnieje wiele argumentów świadczących o wyjątkowości naszego podejścia do współpracy z klientami, jak choćby pełna transparentność w zakresie proponowanych projektów. Oprócz dostarczania wysokiej jakości produktów zapewniamy także bieżącą obsługę operacyjną poprzez zarządzanie obiektami. Skuteczność i efektywność projektów inwestycyjnych łączymy ze wspólnymi wyjazdami oraz warsztatami edukacyjnymi tworząc klub inwestora.

Budujemy społeczność łącząc wspólne pasje. Zrzeszając środowisko inwestorów podczas licznych aktywności i wyjątkowych przedsięwzięć wspieramy w rozwoju ich biznesy. Spotkania odbywające się w nieformalnej atmosferze stanowią elementu budujący wiarygodność i zaufanie marki oraz są swoistym dopełnieniem relacji z klientami. Podczas cyklu wyjątkowych spotkań Metropolitan Business Night, opartych na formule zamkniętych i ekskluzywnych wieczorów biznesowych, dostarczamy wiedzę ekspertów z rynku, informacje o najnowszych trendach inwestycyjnych oraz perspektywy rozwoju przedsiębiorstw.

O Metropolitan Group

Metropolitan Investment jest pierwszym w Polsce zespołem prowadzącym projekty inwestycyjno – deweloperskie na rynku nieruchomości dochodowych dla klienta indywidualnego. Firma oferuje unikalne i skuteczne rozwiązania na rynku nieruchomości poprzez projektowanie, budowę, komercjalizację i zarządzanie ukończonymi projektami.

Metropolitan Investment jest częścią grupy Metropolitan Group aktywnej w sektorach nieruchomości, motoryzacji, lotnictwa i kosmetyków. Realizujemy projekty biznesowe w ujęciu multibranżowym. Działamy w tych sektorach, w których dostrzegamy możliwość wprowadzenia innowacji oraz wypracowania efektu synergii z naszą główną działalnością inwestycyjno – deweloperską. Wszystkie nasze spółki z grupy dostarczają produkty lub usługi skierowane do świadomych oraz wymagających klientów. Mamy poczucie, że dobrze identyfikujemy potrzeby tej grupy odbiorców.

Artykuł ukazał się w wydaniu specjalnym Harvard Business Review 11.2017

Udostępnij artykuł